2016

Link til EGA-turneringskalender

OBS! Turneringer markeret med blå, er IKKE bekræftet endnu.
Start Slut
Aktivitet / turnering
Sted
Type
Frist
2016 2016
27.01. 30.01. Portuguese International Ladies Montado Golf Resort D 27.12.
02.02. 05.02. South African Stroke Play Championship . H x
05.02. 08.02. Portuguese Intercollegiate Open - GlobalJuniorGolf Christie O'Connor Jnr course, Algarve J 22.01.
10.02. 13.02. Portuguese International Amateur Montado Golf H 10.01.
10.02. 13.02. African Amateur Stroke Play Championship . H 10.01.
24.02. 27.02. European Nations Championship - Copa Sotogrande La Reserva GC, Sotogrande H/D - Kræver udtagelse 01.02.
28.02. 04.03. Sanlam South African Amateur Championships . H x
02.03. 04.03. 21 golfleague Spain - GlobaljuniorGolf . . x
02.03. 06.03. Spanish International Ladies Amateur Championship CG Escorpión D 10.02.
02.03. 06.03. Spanish International Amateur Championship RCG Sevilla H 10.02.
07.03. 10.03. South African Juniors International - globaljuniorgolf Durbanville Golf Club, Cape Town J 12.02.
11.03. 20.03. ECCO TOUR - 2016 Winter Series PGA Catalunya PRO x
16.03. 18.03. Bonallack Trophy & Patsy Hankins Trophy Regnum Carya & Spa Resort, Belek Kræver udtagelse x
17.03. 20.03 Italian International Ladies Stroke Play Garlenda D - tilmelding via DGU 02.03.
17.03. 20.03. Italian International Amateur Stroke Play IS Molas H - tilmelding via DGU 02.03.
24.03. 28.03. French Boys Championship (Michel Carlhian Trophy) Omaha Beach J/Y U18 24.02.
24.03. 28.03. French Lady Juniors Championship (Esmond Trophy) Golf de Saint Cloud J/Y U21 (kval.Junior Solheim Cup) 24.02.
30.03. 01.04. European Spring Junior - GlobalJuniorGolf Spain U18 28.02.
06.04. 08.04. Scottish Girls U18 stroke play Strathmore J piger U18 13.03.
08.04. x Faldo Series flere baner/lande i løbet af året J/Y U22 x
08.04. x Global Junior Golf flere baner/lande i løbet af året J/Y U19 x
08.04. 10.04. Irish Women Stroke Play The Island D 03.03.
15.04. 17.04. Irish Girls U/18 Strokeplay Amateur Championship Roganstown Golf & Country J piger U18 11.03.
21.04. 24.04. Thailand Amateur Match Play Royal Hill Golf Resort H/D +13 15.04.
22.04. 24.04. Scottish Ladies' Open Stroke Play (Helen Holm) Portland & Old Course, Troon D 17.03.
27.04. 29.04. Ecco Tour - Grundfos Championship Green Eagle, Hamburg, Tyskland PRO x
29.04. 01.05. Fairhaven Trophies Fairhaven Golf Club, Lytham St. Annes U18 H/D 05.04.
29.04. 01.05. Welsh Ladies Open stroke play Conwy D 05.04.
30.04. 01.05. DGU Junior Tour 1 drenge Værløse DGU x
30.04. 01.05. DGU Junior Tour 1 piger Odense DGU x
30.04. 01.05. DGU Elite Tour 1 damer Odense DGU x
30.04. 01.05. DGU Elite Tour 1 herrer Hornbæk DGU x
30.04. 01.05. DGU Challenger TOUR1 herrer Tange Sø DGU x
30.04. 01.05. Finnair Junior Tour - Invitational Kullo GC J/Y U22 x
04.05. 06.05. Ecco Tour - Kitchen Joy - by visit Tønder Brundtland GC PRO x
06.05. 08.05. Spanish International Ladies Stroke Play Championship Costa Dorada D 06.04.
06.05. 08.05. Lytham Trophy Royal Lytham & St Annes H x
11.05. 13.05. Ecco Tour - Kellers Park Masters Kellers Park PRO x
14.05. 15.05. Danish Boys & Girls Championship Furesø GK J x
19.05. 21.05 Slovenian Intl Amateur Championship Bled Golf Club H 02.05.
19.05. 21.05 Slovenian Intl Ladies Championship Bled Golf Club D 02.05.
20.05. 22.05. Welsh Amateur Open Stroke Play Royal St David's H 19.04.
20.05. 22.05. French Amateur Stroke Play Championship (Coupe Murat) Chantilly H 20.04.
20.05. 22.05. Cyprus Amateur Mens' Open Secret Valley golf course H 16.05.
26.05. 31.12. Ecco Tour - TBA-Joint Event Nordea Tour TBA, Sverige PRO x
27.05. 29.05. Scottish Open Stroke Play Championship / Carrick Neill Gullane no 1 H 28.04.
27.05. 29.05. Welsh Open Youths Championship Whitchurch J/Y U22 03.05.
28.05. 29.05. Danmarksturneringen - 3. og 4. runde . DGU x
02.06. 04.06. Ecco Tour - Jyske Bank - by Ejner Hessel Silkeborg Ry GK PRO x
02.06. 04.06. EM Mid Amateur Czech Republic . x
03.06. 05.06. German Girls Open GC St. Leon Rot J piger 17.05.
03.06. 05.06. German Boys Open GC St. Leon Rot J drenge 17.05.
03.06. 05.06. St. Andrews Links Trophy Jubilee course and Old Course H 28.04.
10.06. 12.06. EM Senior indiv. Spanien SENIOR x
11.06. 12.06. DGU Elite Tour II herrer Breinholtgård DGU x
11.06. 12.06. DGU Challenger Tour ll herrer Rold Skov DGU x
11.06. 12.06. DGU Elite Tour II damer Trelleborg DGU x
11.06. 12.06. DGU Junior Tour II piger Trelleborg DGU x
11.06. 12.06. DGU Junior Tour ll drenge . DGU x
13.06. 18.06. The Amateur Championship (British Amateur) Royal Porthcawl & Pyle & Kenfig H 12.05.
14.06 17.06 German Juniors - Global Junior Tour Golfclub Georgenthal J x
16.06. 18.06. Ecco Tour - Northside Charity Challenge Lyngbygaard PRO x
17.06. 19.06. DM hulspil Skjoldenæsholm DGU x
16.06. 19.06. Sir Henry Cooper Nizels Golf & Country Club U18 x
21.06. 25.06. Ladies British Open Amateur Championship Donald Links D (kval. til Junior Solheim Cup) 16.05.
22.06. 24.06. Slovenian International Junior Championship TBA J x
22.06. 25.06. English Men's Stroke Play (Brabazon Trophy) The London Club H x
24.06. 26.06. Swiss Intl Ladies and Amateur Championship G&CC Schönenberg H/D 23.05.
26.06. 28.06. Polish Mens' Amateur Open Championship Rosa Private GC H x
29.06. 01.07. Finnish International Junior Championship U16/U14 Vierumäki Golf Club J U16 & U14 31.05.
29.06. 01.07. Irish Boys Amateur Open TBA J drenge x
29.06. 02.07. Danish International Ladies & Amateur Championship Silkeborg GC D/H 31.05.
30.06. 02.07. Serbian International Junior U21/U16 GC Belgrade J/Y x
30.06. 03.07. Challenge Tour / Made In Denmark Challenge Aalborg GC PRO x
30.06. 03.07. English Women's Open Match Play Championship Holme Hall D 26.05.
02.07. 03.07. DM mid-age Simon's Mid-age x
05.07. 07.07. Scottish boys u/16 West Lothian J drenge U16 02.06.
05.07. 08.07. GGL International Junior Garda Golf, Italien J U18 x
05.07. 09.07. EM Boys, hold Diamond GC, Østrig J drenge U19 - kræver udtagelse x
05.07. 09.07. EM Girls, hold Oslo GC, Norge J piger U19 - kræver udtagelse x
05.07. 09.07. EM Damer, hold Oddur GC, Island D - udtages/kval. til Junior Solheim Cup x
05.07. 09.07. EM Herrer, hold Golf de Chantilly, Frankrig H x
07.07. 09.07. Belgian Boys and Girls u/14 Royal Waterloo Golf Club J D/P U14 07.06.
07.07. 10.07. Grand Prix de Chiberta - 3 herrer Golf de Chiberta 3 Herrer udtages af DGU x
11.07. 13.07. Norwegian Junior Trophy - Global Junior Golf TBA J x
11.07. 13.07. Scottish Youths U21 Stroke Play Fairmont St Andrews, Kittocks Y/H U21 09.06.
11.07. 13.07. The Junior Open Kilmarnock GC, Scotland 1 dreng og 1 pige U/16 - kræver udtagelse x
12.07. 14.07. Danish International Youth Championship Smørum J/Y 24.06.
12.07. 14.07. English boys u/16 stroke play (McGregor Trophy) Royal Ashdown Forest, Old course J Drenge U16 x
10.07. 17.07. Biarritz Cup Golf de Biarritz H/D x
13.07. 15.07. Austrian Juniors (U21,U18,U16,U14,U12) TBA J/Y x
13.07. 16.07. International Dutch Junior Boys and Girls Toxandria GC, Holland J x
14.07. 16.07. Luxembourg International Amateur Men and Ladies Clervaux GC H/D 01.07.
14.07. 17.07. The Open Royal Troon PRO x
19.07. 21.07. Scottish Boys Stroke Play Championship U18 Lanark J drenge U18 16.06.
19.07. 22.07. English Boys U18 (Carris Trophy) Hunstanton GC J drenge U18 x
19.07. 22.07. Scottish Girls Open Strok Play Baberton J piger U18 16.06.
20.07. 23.07. EM damer, individuelt Hooks GC, Sverige D x
21.07. 23.07. European Young Masters - Junior Ryder Cup kval. GC Domaine Imperial, Schweiz 2 piger /2 drenge U16 - udt.af DGU x
21.07. 24.07. German International Amateur Championship Golf Club Hubbelrath H 05.07.
20.07. 21.07. St Andrews Trophy / ega Prince's GC, Kent H x
22.07. 24.07. AJGT - TIROL international juniors golf challenge TBA J x
25.07. 30.07. English Men's Amateur Championship Ganton/Scarborough South Cliff H x
25.07. 27.07. DM Junior Ledreborg DGU x
26.07. 28.07. English Girls Open Amateur Championship The Nottinghamshire J U18 23.06.
26.07. 28.07. English Girls u/16 & u/14 Open Amateur Championship The Nottinghamshire J 23.06.
27.07. 30.07. Belgian International Lady & Amateur Championship Royal GC du Hainaut H/D x
25.07. 30.07. Socttish Amateur Championship Royal Aberdeen H 23.06.
27.07. 29.07. Icelandic Summer Games - Global Junior Golf . . x
28.07. 30.07. Czech International Boys, Girls & Juniors Championship Kaskada Brno J/Y x
28.07. 31.07. Austian International Mens Championship TBA H x
29.07. 31.07. Hungarian Junior Amateur TBA J x
02.08. 04.08. Nikis Junior Open U18 TBA J x
02.08. 04.08. English Boys u/14 Open Amateur (Reid Trophy) Porters park J x
02.08. 04.08. Annika Invitational 2016 Bokskogen J (kval. til Junior Solheim Cup) x
03.08 05.08 Ecco tour - Made in Denmark Tour Qualifier Skjoldenæsholm GC PRO x
03.08. 05.08. Slovak Junior Girls & Boys Gray Bare, Tale J x
03.08. 06.08. EM herrer, individuelt Estonian G&CC H x
04.08. 06.08. German International Ladies Amateur Championship GC Mülheim an der Ruhr D 19.07.
05.08. 07.08. Polish Ladies Amateur Modry Las GC D x
06.08. 07.08. DGU Elite Tour III damer Horsens DGU x
06.08. 07.08. DGU Elite Tour III herrer HC Andersen DGU x
06.08. 07.08. DGU Challenger tour lll herrer Søllerød DGU x
06.08. 07.08. DGU JuniorTour III drenge Herning DGU x
06.08. 07.08. DGU Junior Tour lll piger Horsens DGU x
08.08. 11.08. Russian Junior Girls & lady Junior U14, U16, U18 TBA J piger x
08.08. 11.08. Russian Junior boys U14, U16, U18 TBA J drenge x
09.08. 13.08. Girls British Amateur Championship Royal St Davids J piger / kval. til Junior Solheim Cup 07.07.
09.08. 14.08. Boys British Amateur Championship Muirfield and The Renaissance J drenge 07.07.
10.08. 12.08. North of England U14 Junior Open Stroke Play South Moor Golf Club J 25.07.
10.08. 13.08. Czech Amateur and Ladies Championship Karlstejn H/D x
11.08. 13.08. Ecco Tour - TBA Joint Event Nordea Tour TBA, Sverige PRO x
11.08. 12.08. Scottish Girls U16 Aberdour J piger U16 07.07.
12.08. 14.08. Dutch International Amateur & Ladies Championship Eindhovensche Golf H/D x
13.08 14.08 Danmarksturneringen - 5. og 6. runde . DGU x
16.08. 18.08. English Women's Amateur Stroke Play Bristol&Clifton D x
17.08. 19.08. Irish U16 boys Clonmel J drenge x
18.08. 21.08. Polish Junior Championship Sierra GC J x
18.08. 20.08. Finnish Amateur & Ladies Championship Helsinki H/D x
19.08. 21.08. DM slagspil Furesø DGU x
24.08. 27.08. Belgian International Girls and Boys Championship u/18 Royal GC of Belgium (Ravenstein) J U18 - Kræver udtagelse x
24.08. 26.08. Irish Youth U21 Galway J/Y x
24.08. 26.08. Hungarian Crown Junior TBA J x
25.08. 28.08. Europa Tour - Made in Denmark Himmerland PRO x
26.08. 27.08. Jacques Legliese Trophy - ega Prince's GC, Kent 12 dreng /12 herrer udt.af EGA x
26.08. 28.08. Slovak Ladies and Mens Amateur Penati Golf Resort H/D x
27.08. 28.08. Scottish girls & boys u/14 & u/16 Glencorse J U14 & U16 28.07.
30.08. 03.09. EM Senior hold Herre: Polen / Damer: Slovenia Senior x
30.08. 01.09. Italian International Individual (Under 16) Championship Biella Le Betulle J U16 15.08.
31.08. 02.09. Ladies British Stroke Play Amateur Championship The Knock Golf Club D 03.08.
01.09. 04.09. Spanish International U/18 Stroke Play TBA J U18 x
01.09. 03.09. Bulgarian Open Ladies & Amateur Championship TBA D x
01.09. 04.09. Turkish Amateur Men & Ladies TBA H/D x
03.09. 04.09. Macedonian Amateur TBA H x
03.09. 04.09. Finalespil Elitedivisionerne x DGU x
08.09. 10.09. Ecco Tour - Willis Masters Kokkedal PRO / AM x
09.09. 11.09. Skandia Lady Junior Open (Youth) TBA J/Y U22 x
09.09. 11.09. Skandia Junior Open (Youth) TBA J/Y U22 x
09.09. 11.09. Austrian International Ladies TBA D x
10.09. 11.09. DGU Elite Tour Finale damer og herrer Næstved DGU x
10.09. 11.09. DGU Junior Tour Finale Piger og Drenge Næstved DGU x
11.09. 11.09. DGU Juniorholdturnering - landsdelsfinaler 5 baner DGU x
13.09. 14.09. Evian Championship Juniors Cup (u 14). 2 D og 2 P Evian Resort Golf Course J U14 x
13.09. 15.09. Duke of York U18 Royal Birkdale, England Vinderne af DM junior x
14.09. 17.09. VM Damer Cancun, Mexico Kræver udtagelse x
15.09. 18.09. Evian Championship (Major) Evian Resort, Frankrig PRO x
16.09. 16.09. Golf Klub Danmark Årsmatch Sponsorarrangement Landsholdsspillere x
16.09. 18.09. JMI Finalen Haverdals GK Wildcards + kvalificering x
19.09. 20.09. Junior Ryder Cup Interlaken Minnesota, USA J x
21.09. 23.09. Ecco Tour/Freja Final 4 - Thisted Forsikring Storådalen PRO x
21.09. 24.09. VM Herrer Cancun, Mexico Kræver udtagelse x
22.09. 31.12. Hellenic International Junior TBA U18 x
23.09. 25.09. The Austrian Junior International - Global Junior Golf TBa J x
25.09. 30.09. World Junior Girls' Championship Mississaugua G&CC J piger Kræver udtagelse x
27.09. 29.09. Israel Juniors Boys and Girls Championship Caesarea GC J x
29.09. 01.10. Ecco Tour/Freja Final 4 - Thisted forsikring TBA, Sverige PRO x
30.09. 02.10. Croatian Girls & Lady Juniors GCC Zagreb J/Y piger x
30.09. 02.10. Croatian Boys & Juniors Championship GCC Zagreb J/Y drenge x
01.10. 03.10. European Club Trophy, damer Minthis Holls GC, Cypern Vinderne af Elitedivisionen x
02.10. 02.10. DGU Juniorholdturnering - Finale Hjortespring DGU x
06.10. 08.10. Ecco Tour/Freja final 4 - Race to Himmerland Himmerland golf & Spa Resort PRO x
07.10. 09.10. French Ladies Stroke Play(Cécile de Rothschild Trophy) Belle Dune D 07.09.
13.10. 15.10. Ecco Tour/Freja final 4 - Tour Final TBA, Sverige PRO x
18.10. 22.10. German Junior GT Championship Berliner Golf Club J 15.10.
22.10. 24.10. European Club Cup Trophy, herrer x Vinderne af Elitedivisionen x
28.10. 30.10. Thailand Ladies Amateur Phoenix Golf Golf&Country club D x
31.10. 03.11. Evolve Spanish Junior - Golbal Junior Golf Tarragona, Spanien J x
05.11. 08.11. Thailand Junior World Golf Championship Royal Hua-Hin Golf Club J x
14.11. 30.12. Israel Ladies & Amateur Caesarea GC H/D x
14.12. 17.12 Greag Norman Academy - Global Junior Golf Myrtle Beach, USA J x
14.12. 16.12. IMG Academy Junior World Match Play Bradenton-Sarasota Area, Florida J - begrænsede antal pladser for DK x
20.12. 23.12. Doral Publix Links Doral, FL, USA J x
26.12. 31.12. Orange Bowl - wild card til 1 dreng og 1 pige Biltmore, FL, USA J - Kræver invitation x
28.12. 30.12. American Junior KJGS event World Golf Village, St. Augustine, FL J x
30.12. 30.12. Baleares Cup Pula Golf, Mallorca AM x